BEN KİMİM?

 Tanımadığı bir numaranın kendisini aradığını gören derviş, telefonu açtığında arayan kişi, numarayı arkadaşından aldığını söyleyip kendisini tanıttığında derviş arayan kişiyi hemen  tanıdı. 

Yaklaşık yirmi yıl kadar önce okuttuğu bir öğrencisiydi. Hatırladığı kadarıyla öğrencilik yıllarında dini konulara pek ilgisi olmayan bir kişiydi. 

Öğrenci hal hatır sorma faslından sonra kendisini tanıtmaya çalıştı. Derviş" tanıdım evladım, galiba İzmir'liydiniz. Babanız da falanca kurumda çalışıyordu"deyince, arayan kişi hayretini gizleyemedi.

 Derviş, eski öğrencisini rahatlatmak adına "okuldan sonra sizleri hiç görmedim. Muhtemelen İlçemizden taşındınız" dedi. Öğrenci bunu tasdik ederek kısaca hayatını özetledi.

Derviş, "hayrola evladım, telefon açma sebebiniz nedir?" diye sordu. Öğrenci:

"Hocam! Görünürde hiç bir sıkıntım yok. Fakat hayat beni acayip sıkıyor. Eskiden zevk aldığım şeyler beni mutlu etmiyor artık. Gezmek, eğlenmek, bayanlarla vakit geçirmek, sinemaya gitmek, para kazanmak beni mutlu etmiyor artık. veya çok kısa süreliğine mutlu ediyor. Çok sıkıldım. Yaşamaktan sıkıldım. Aklıma değişik şeyler dahi geliyor. Eğer müsait zamanınız varsa sizi ziyaret etmek istiyorum." dedi.

Derviş:

-Evladım her zaman gelebilirsiniz, ziyaretinizden memnun olurum. Fakat size bir-iki cümle söyleyeyim. En az bir hafta bu cümle üzerinde yoğunlaşın. Ondan sonra gelirseniz daha faydalı olur inşaallah.

-Tabi hocam. Sizi dinliyorum.

-"Ben kimim? Dünyaya geliş amacım nedir acaba?" Sorularını kendine sor ve cevaplar üzerinde yoğunlaş. Özellikle "Ben kimim?" sorusu üzerinde yoğunlaş. Cevaplarını kısa kısa kaydet.

Öğrenci"Tamam hocam. Teşekkür ederim." dedikten sonra " ben kimim" sorusunu sorup  üzerinde düşünmeye başladı. Düşündükçe ufku açıldı. Ufku açıldıkça daha farklı şeyler düşünmeye başladı. 

Evreni düşündü. Milyarlarca galaksiyi düşündü. Her galakside bulunan milyarlarca yıldızı düşündü. Bu galaksilerden bir tanesi olan Kendi galaksimizi düşündü. Bu galaksideki yaklaşık ikiyüz milyar yıldızdan birisi olan Güneşi ve Güneş Sistemini düşündü. Bu yıldızın gezegenlerinden birisi olan ve içerisinde hayat olan Dünya'yı düşündü. Dünyadaki hayatın var olması için gereken şeyleri (Güneş, hava, su, toprak vb) düşündü. Canlıların besin zincirini düşündü. İnsanlar ve hayvanlar solunum yaptığı halde eksilmeyen oksijenin eksilmeme sebeplerini düşündü. Su döngüsünü düşündü. Kendisinin dünyadaki konumunu düşündü. Dünya var olan şeylerin görevlerlerini ve yaratılış gayelerini düşündü.  "Acaba ben niçin yaratıldım?" diye sorduğunda içi biraz rahatlamış fakat kafası çatlayacak gibi olmuştu. Sabahleyin daha sakin kafayla soruyu cevaplamak için yatağına doğru gitti.


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...