YAĞAN KAR VE YAĞMUR TANELERİ BİZİM RIZKIMIZDIR.

(Bildiğimiz şeyleri hatırlatma kabilinden bir yazı. Şükre vesile olması niyazıyla…)
"Size âyetlerini gösteren, sizin için gökten rızık indiren O'dur. Allah'a yönelenden başkası ibret almaz." (Mü'min suresi : 13. ayet)
Yağan yağmur ve kar taneleri ya bizim rızkımızdır ya da rızkımıza vesiledir. Şöyle ki:
Yağan yağmur ve kar sularının bir kısmı yeraltı depolarında, bir kısmı barajlarda ve göllerde vb. toplanırlar. Çeşitli yollarla bizlere ulaşan bu suların bir kısmını içeriz işte bu içtiğimiz sular bizim için hayati öneme sahip rızkımızdır.
Bu suların bir kısmıyla meyve, sebze ve ürünlerimizi sularız. Veya direkt olarak yağmur ve kar sularıyla tarlalarımız, bahçelerimiz sulanırlar. Orada yetişen meyve, sebze ve tahılları (veya tahıl ürünlerini) bizler yeriz işte bunlar da bizim rızkımızdır.
"(O öyle lütufkâr) Allah'tır ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten suyu indirip onunla rızık olarak size türlü meyveler çıkardı..." (İbrâhîm suresi: 32)
Bu suların bir kısmını hayvanlar içerler. Yine bu sular (yağmur, kar) vasıtasıyla yetişen otlar ve diğer hayvan yemlerini hayvanlar yerler.Bizler, bu hayvanların etinden, sütünden (süt ürünlerinden) yumurtasından,(arıların balından) faydalanırız işte bunlar da bizim rızkımızdır.
"İnsan, yediğine bir baksın! Şöyle ki: Yağmurlar yağdırdık. Sonra toprağı göz göz yardık da oradan ekinler, üzüm bağları, sebzeler, zeytin ve hurma ağaçları, iri ve sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve çayırlar bitirdik. (Bütün bunlar) sizi ve hayvanlarınızı yararlandırmak içindir." (Abese suresi : 24-32)
Hayvancılık ve ziraatle uğraşan kimseler için bütün bunlar ayrıca bir rızık kapısıdır. Yağmur ve kar yeteri kadar yağmadığında ürünler, mahsüller azalır. Bundan sadece üreticiler değil herkes etkilenir.

YAĞAN KAR VE YAĞMUR TANELERİ SAĞLIKTIR.

Sağlığımızın başı temizliktir.
Yukarıda saydığım yerlerde biriken suları bir şekilde evimize getiririz.
Banyoda, tuvalette, bulaşıkta, çamaşır yıkamada kullandığımız sular işte bu sulardır. (Yaz günlerinde iki hafta suların akmadığını düşündüğümüzde durumun vahametini ve kullanma suyunun önemini daha iyi idrak edebiliriz.)
Ayrıca yağan yağmur ve kar suları doğayı temizler, sokak ve caddeleri temizler.

DUAMIZ
Ey bizleri yaratan ve yaşatan Rabbimiz! Lutfettiğin her yağmur ve kar tanesi adedince sana hamd ve şükür ediyoruz.
Bizleri verdiğin nimetlerin farkına varan, onların kıymetini bilen ve şükreden mümin kullarından eyle.
Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Rabbimiz! Bizi bağışla, bize merhamet eyle. Bizlere afetsiz yağışlar ihsan eyle. Topraklarımızı suya doyuracak, çeşmelerimizi gürül gürül akıtacak kar ve yağmurlar ihsan eyle. Yaptığımız hatalar yüzünden veya başka sebeplerle nimetlerinden bizleri mahrum eyleme.
Tüm ifade

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...