OKUMA YAZMA BİLMEYEN PSİKOLOG ÇOBAN...

Diyelim ki siz, gezmek veya mantar toplamak için bir dağa gittiniz. Gezerken yönünüzü şaşırıp kayboldunuz. Aradan saatler geçtiği halde bir türlü yolunuzu bulamıyorsunuz. Yiyecekleriniz ve suyunuz da arabanızda kaldığı için iyice acıktınız susadınız ve yoruldunuz, paniklemeye başladınız...

Hava kararmaya başladı, endişeleriniz ve korkularınız daha da fazlalaştı.

Aklınıza psikolog arkadaşınız geldi telefonla irtibat kurdunuz. Sizin endişenizi azaltacak bazı şeyler söylüyor... Fakat hava iyice karardı, etraftan da bazı vahşi hayvan sesleri duyuyorsunuz.. Önünüzdeki bir patikadan bilinçsizce yürüyorsunuz.

Giderken koyunların seslerini duydunuz. Bunların çobanı vardır diyerek seslendiniz. çoban sesinize cevap verip biraz sonra yanınıza geldi. Bu gördüğünüz belki okuma yazması olmayan çoban sizin psikolojinizin düzelmesi açısından on tane psikoloji profösöründen daha etkilidir değil mi?

Bunu şunun için yazdım.:

Siyasi partilerden birisinin başkanı Diyanetin deprem bölgesine gönderdiği din görevlilerini eleştiriyor. Diyor ki:

"Diyanet oraya din adamı göndermiş. İmam ne yapacak orada psikolog gönder psikolog ..."

Bir defa bu mevzuda sapla saman karıştırılmış. Bu görevlilerin orada olması psikolog gitmesine engel değil. Sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla psikologlar da görev alıyorlar. Kaldı ki psikologlara ileride daha fazla iş düşecek diye düşünüyorum.

Şu durumda oradakilerin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek şeylerden bazılarını sayayım:

Enkazda yakını olan birisinin psikolojisini en fazla etkileyen oraya gelen kurtarma ekibidir.

Başını sokacak yer arayan kişinin o anki psikolojisini etkileyen şey ona en az o gün için bir barınma ihtiyacını karşılamaktır.

Soğuktan kendisi ve çocuğu titreyen endişeli kişinin psikolojisine en iyi gelen şey onu ısıtacak şeyler yapmaktır. (Giysi, soba v.b.)

Karnı aç olan kişiye sıcak bir çorba bir psikologtan daha tesirlidir.

Gelelim diğer mevzuya...

Benim bildiğim, şimdiye kadar yaklaşık elli bin din görevlisi orada dönüşümlü olarak görev aldılar. Bunlar oraya din hizmetlerini yerine getirmek için gittiler, fakat bilerek veya bilmeyerek psikolojik destek de oldular

Konuyu maddeler halinde izaha çalışalım:

1-Oradaki kişilerin bir çoğunun yakını vefat etmiş. Vefat eden ve defnedilmesi gereken kişi sayısı çok fazla... Bunların yıkanması, kefenlenmesi, defnedilmesi gibi görevler var. Bunları kim yapacak??? Vatandaş o kadar acının arasında bir de kefen bulmaya kalksa cenazelerini defnedecek kimse aramaya kalksa psikolojisi ne hale gelirdi?

2- Bazı din görevlileri oraya giden eşyaların taşınmasında, dağıtımında, yemek dağıtımında görev aldılar. Bunun kime zararı olabilir. Orada devletin bir görevlisini yanında gören depremzede, kendisinin yalnız ve çaresiz olmadığını bir nebze de hissederse bu onun psikolojisinde olumlu bir etki yapmaz mı?

3- Çocuğunu kaybetmiş bir anne- babaya bir din görevlisinin gidip. "Geçmiş olsun kardeşim. Allah Teala sabırlar versin. Bildiğiniz gibi Peygamber efendimiz depremde vefat eden müminlerin şehit olduğunu bizlere haber vermiş. Çocuğunuz şehittir. Şimdi Cennette mutlu bir şekilde yaşıyordur... (Bebekse oradaki melekler onlarla bizzat ilgileniyorlardır) İnşaallah sabrınıza karşılık Cennette beraber olursunuz" sözünü söylemesi mümin bir anne -babaya bir psikoloji profesöründen daha etkili değil midir?

Bir şeyleri eleştirirken dikkat etmek gerekir. O görevliler doğru dürüst yatacak yer olmayan yerlerde, affedersiniz tuvalet yapacak yerin zor bulunduğu yerlerde görev alacak, siz de buna teşekkür etmeyi bırakın bir de eleştireceksiniz.

Bakın oradaki görevlilerin ilgilendikleri cenazelerin pek çoğu normal cenaze değildi. Kimisinin yarısı ezik, kimisinin organları kopmuş veya dağılmış, bir kaç gün geçtiği için bozulmuş veya bozulmaya yüz tutmuş cesetleri kefenleleyip defnettiler. Yani onların bir çoğunun da psikolojisi olumsuz yönde bundan etkilenmiştir. Şimdi siz bu fedakarlığı yapan kişileri eleştirerek onların psikolojilerini bozuyorsunuz.

Bu görevlilerin bir kısmı canı sıkılıp "Allah seni ıslah etsin, veya Allah seni bildiği gibi yapsın" diyorlarsa da bazılarının iyice kızıp daha farklı sözlerle psikolojik olarak rahatlamaya çalıştığını tahmin edebiliyorum.

Lütfen emeğe saygılı olun. Destek olmuyorsanız, bari köstek olmayın.

16-02-2023 ALİ USLU- TAVŞANLI


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...